sobota, 2 maja 2020

Poznaj właściwości i zastosowanie lecznicze pokrzywy.




Z cennych właściwości pokrzywy możesz korzystać każdego dnia. Pokrzywa wykorzystywana
jest w kosmetyce, ale ma również szereg innych zastosowań jest bowiem cennym lekarstwem.
Cenne właściwości ma cała roślina: liście, korzeń, oraz jej owoce zwane orzeszkami.
Najbardziej wartościowa i skuteczna jest pokrzywa zebrana od końca kwietnia do
początku czerwca. Liście pokrzywy należy zbierać w pogodne dni, ścinając pędy nadziemne.
Po zakończeniu sezonu dalej możemy korzystać z jej cennych właściwości
pijąc herbatki z suszonej pokrzywy.




Pokrzywa doskonale wzmacnia nasz organizm, oraz skutecznie radzi sobie z niedokrwistością.
Pokrzywa zwyczajna bardzo dobrze oczyszcza krew. Substancje w niej zawarte sprawiają, że
szkodliwe produkty przemiany materii znacznie skuteczniej są wydalane z organizmu. Przyczynia się
również do usprawnienia procesów przemiany materii. Podnosi poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek. Skutecznie chroni przed krwotokami, a także zwiększa produkcję żółci i soków trawiennych. Dodatkowo obniża poziom cukru we krwi, podnosi odporność i wzmacnia nasz organizm.




Dzięki swoim właściwościom pokrzywa wykorzystywana jest w przypadku niedokrwistości, anemii i  niedoborów żelaza. Doskonale oczyszcza krew i przywraca nasz organizm do siły. Jest skuteczna również w przypadku problemów reumatycznych, chorób nerek, dróg moczowych jak również łagodnym przeroście prostaty. Warto po nią sięgnąć w przypadku chorób wątroby i nieżytu przewodu pokarmowego, a także w przypadku zakwaszenia i obecności toksyn w organizmie. Pokrzywę warto stosować po kuracji antybiotykami, po długich chorobach oraz po zatruciu metalami ciężkimi.




Napar z pokrzywy można przygotować zarówno z suszonych jak i świeżych liści. Ze świeżych liści warto wycisnąć sok. Według świętej Hildegardy pokrzywę można dodawać do zup, sosów, sałatek i twarożków. Możemy  również pić sok z pokrzywy, herbatkę z pokrzywy, herbatkę z pokrzywy oraz skrzypu polnego. Można zrobić także olejek z pokrzywy, jako uzupełnienie składników odżywczych należy stosować orzeszki z pokrzywy które są doskonałą bazą do herbatki. Można przyrządzić także sałatkę z pokrzywy oraz mniszka, oraz sałatkę witaminową która wspiera odchudzanie.





Pokrzywa w roli kosmetyku doskonale sprawdzi się jako wcierka chroniąca przed łysieniem oraz
wzmacniająca włosy, odżywka do zniszczonych włosów, a kąpiel z dodatkiem garści świeżej pokrzywy kojąco działa na nerwobóle oraz rwę kulszową.